V týchto dňoch mávam často chuť na pórkovú polievku. Počas chladnej jesene ma výborne zahreje, pôsobí detoxikačne a zásobí organizmus živinami. Pór na jeseň odporúča aj pani Tatiana Banášová, ktorá študovala tradičnú čínsku medicínu a už deväť rokov ju praktizuje.
Na svojom blogu v článku Prečo v poslednom čase ľudia tak dlho kašlú píše, akú stravu je vhodné konzumovať na jeseň. Tatiana vie, ako sa dajú rôzne symptóny liečiť stravou, čínskymi bylinkami, pôstami a moxovaním. Jej články ma veľmi zaujali, preto by som vám ju rada predstavila.
Tatiana píše blog o tom, ako sa postarať o zdravie svojej rodiny prírodnou cestou. Odporúčam vám jej e-knihu „5 pilierov zdravia“, v ktorej zhrnula svoje poznatky z 10-ročnej praxe terapeutky a mamy, ktorá si lieči deti sama. Túto e-knihu ponúka zdarma na týchto stránkach.
V tomto článku vám prinášam môj rozhovor s Tatianou, ktorý ma príjemne motivoval na ceste za zdravím.
O zdraví
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či a ako emócie ovplyvňujú naše zdravie z hľadiska čínskej medicíny?
„Áno, určite ovplyvňujú naše zdravie, pri hneve sa celí napneme, pri smútku stiahneme, pri radosti roztiahneme, všetko začne lepšie prúdiť, atď.“
Máte s tým nejakú skúsenosť?
„Áno, hlavne s potláčaním emócií. Vtedy vznikajú v tele blokády, ktoré môžu viesť až k nádorom.“
Je podľa vás zlyhanie krokom k úspechu?
„Áno, môže byť, aj keď sa to zo začiatku tak nejaví.“
Ktorý zvyk najviac ovplyvnil váš život v pozitívnom smere?
„Každodenné cvičenie, vyradenie pšenice, mlieka, sladkého zo stravy, zaradenie zelených potravín do stravy, vďačnosť za „bežné“ veci, ktoré berieme ako samozrejmosť.“
O prekonávaní ťažkostí
Pamätáte si na chvíľu, kedy ste mali pocit, že už nevládzete?
„Áno, pamätám, pri 3 deťoch, podnikaní alebo predtým práci v automobilovom priemysle sa mi to stávalo často.“
Ako sa dokážete znova naštartovať?
„Pomáha mi príroda, čchi kung – mám svoj obľúbený okruh blízko pri dome, kde vystúpam do poriadne strmého kopca a na kopci je lúka – úžasné energetické miesto – kde si zacvičím čchi kung. Po ceste naspäť ešte vybehnem do miernejšieho kopca medzi záhradky a potom sa z opačnej strany vrátim domov. To mi pomáha.“
Existuje niečo, o čom ste si mysleli, že nedokážete zvládnuť, ale zrazu sa to podarilo?
„Vtedy pomáha nechať veci plynúť, spoľahnúť sa na Boha, Vesmír, vyššiu silu, kto už na čo verí a keď sa s dôverou takto obrátite na niečo Vyššie, potom sa zrazu udeje všetko tak, ako má byť. Aj keď trebárs ešte zo začiatku nechápem, že to je pre mňa to najlepšie.“
O skúsenostiach
Ktorá kniha najviac zmenila váš život?
„Bolo ich veľa, či už Dale Carnegie, Paolo Coelho, Dan Milman. Ak sa mi nejaká kniha páči, skúpim všetky od autora a čítam, čítam…“
Čo bolo najlepšou investíciou vášho života?
„Vzdelanie.“
Pamätáte si na moment, kedy ste pocítili, že ste urobili tú správnu vec?
„Áno, často: zmena bydliska, odchod z automobilového priemyslu, začatie podnikanie v oblasti zdravia…“
Spomínate si na situáciu, kedy ste si uvedomili, že ste sa riadne pomýlili?
„Áno, často: pri výchove detí ma toto stále straší, tam pociťujem najväčšiu neistotu, či robím veci správne.“
Čo je to najťažšie, čo ste sa naučili z vlastných chýb?
„Najťažšie je pochopiť, ako sa z toho môžem poučiť. Keď už som to pochopila, dá sa na tom stavať a zmeniť k obrazu svojmu. Najskôr sa musím dostať do role pozorovateľa, keď vidím, že tú chybu robím, objavím, že to je nejaký pre mňa nefunkčný vzorec správania, až potom – možno až na tretí-štvrtý raz to dokážem zmeniť.“
Záver
Veľmi ma zaujal spôsob, akým sa Tatiana stravuje. Tým, že vyradila zo svojej stravy pšenicu, mlieko a cukor, jej organizmus to má s udržovaním pevného zdravia omnoho ľahšie. Keď sa k tomu pridá cvičenie v prírode na spomínanom kopci, vytvorila si Tatiana kvalitný recept mladosti. Želám jej veľa šťastia a ďakujem za inšpiráciu pre mňa aj mojich čitateľov.