V poslednom období sa stále častejšie spomína slovo antiaging. V preklade zjednodušene proti starnutiu. Ide o životný štýl, ktorý vám umožní zachovať si vynikajúcu telesnú i duševnú kondíciu a hlavne žiarivé zdravie napriek pribúdajúcemu veku.
Dnes by som vám rada predstavila Igor Mayera. Má 73 rokov, no na prvý pohľad pôsobí dojmom, akoby mal minimálne o 20 menej. Na svojom blogu sa venuje problematike antiagingu, konkrétne ako si udržať duševnú čulosť, vybudovať výbornú telesnú kondíciu, zregenerovať svoje telo a zachovať zdravie až do svojho posledného dňa. Teda uchovať alebo dokonca obnoviť svoju mladosť.
Igor hovorí: „Zámerom vedy Anti-aging nie je predlžovať život, ale maximalizovať jeho kvalitu, udržiavať telo aj mozog pri optimálnom zdraví a súčasne zažehnať nebezpečenstvo chronických či tzv. civilizačných ochorení skôr, než sa môžu vôbec prejaviť. A to sa týka aj nadváhy a obezity, ktoré týmto ochoreniam predchádzajú.“
Dnes, keď sme svedkami neustáleho predlžovania života, to môže pomôcť mnohým ľuďom. Preto ma jeho články ma veľmi zaujali – veď veda každý deň objavuje nové poznatky a on nám ich na svojom blogu sprostredkováva. Pripravil aj zdarma na stiahnutie e-knihu o Antiageingu zadarmo.
Igor ponúka aj platené VIP členstvo, kde získate ďalšie informácie a kvalitné články, e-booky a praktické skúsenosti o životnom štýle vedúcom k predĺženiu či obnove mladosti.
V tomto článku vám prinášam môj rozhovor s Igorom, v ktorom hovorí o zdraví, vytrvalosti a ako zvládol vlastné zdravotné ťažkosti.
O zdraví
Ako emócie ovplyvňujú naše zdravie? Máte s tým nejakú skúsenosť?
Áno, je to vedecky dokázaný fakt. Náš organizmus riadi mozog, ktorý vo svojom podvedomí reaguje na dva druhy zásadných podnetov z okolia: sme v ohrození alebo nie?
- V prvom prípade nás pripravuje na boj či útek (prípadne ustrnutie, čiže mŕtvy chrobák – dúfam, že si ma nevšimnú).
- Alebo, keď nie sme ohrození, tak dá pokyny telu, že možno začať s jeho regeneráciou.
A tieto pokyny sa realizujú vyplavovaním rôznych druhov hormónov do tela. V tom prvom prípade (boj/útek) si vezmite adrenalín – toto iste pozná mnoho ľudí. A ten druhý prípad (regenerácia) tam sú posielaní iní „chemickí poslovia“ – endorfíny alebo dopamín (hormóny šťastia a radosti), a podobne.
Skúsenosť s tým má asi každý. Niečo ma naštve a krv sa mi vovalí do hlavy, očervenieme od hnevu a zatíname päste. Bežná stresová reakcia.
Preto majú aj zmysel rôzne upokojujúce techniky (napr. meditácia), vedome sa sústrediť na niečo pozitívne…
Ak chcete napomôcť regenerácii svojho tela, môžete si vedome spustiť tento proces zadaním programu pre svoje podvedomie, ktoré sídli v tej časti mozgu, kde fungujú iba reakcie na daný mód. Treba to však robiť iba v prítomnom čase, jednotnom čísle a vyvarovať sa záporu. Teda nie NECHCEM BYŤ CHORÝ, ale správne SOM ZDRAVÝ 🙂
O prekonávaní ťažkostí
Je podľa vás zlyhanie krokom k úspechu?
Je to iba o vás – také zrkadielko, čo vám ukazuje, aký skutočne ste. Ak sa sústredíte na svoj cieľ, niet žiadnych prekážok, ktoré by vás zastavili. Jeden z mojich šéfov, ešte v 80-tych rokoch minulého storočia, o mne povedal: „Mayer, to je ako taký buldog. Bude sa usmievať, ale tú kosť, čo drží v zuboch, nepustí.“ Nedajte sa! Nikdy to nevzdávajte. Aj Edisononova žiarovka, tá ktorá nakoniec vydržala svietiť hodiny a hodiny, bola tuším až vyše tisíca v poradí, z tých možnosti, ktoré vyskúšal.
Pamätáte si na chvíľu, kedy ste mali pocit, že už nevládzete? Ako sa dokážete znova naštartovať?
Stáva sa to, ale aj tam sa dá tréningom dosiahnuť rýchlejšie vyrovnanie s danou situáciou. V oblasti antiageingu (kde ide o životný štýl, ako ovládať svoje starnutie, aby to nedopadlo tak, ako to vidíme okolo seba – dlhší život, ale samá choroba a odkázanosť na svoje okolie) mnohí ani netušia čo to je, a preto veci z princípu odmietajú.
„Také neexistuje…“
„To sú hlúposti, čo mi vravíš.“
„JA TOMU NEVERÍM!“
To sú bežné reakcie aj mne blízkych ľudí, a pritom vidia, ako som sa ja sám dostal z vážnych zdravotných problémov a viditeľne prosperujem po stránke telesnej aj duševnej. Pri tom, že mám už cez 73 rokov, už nepotrebujem užívať žiadne lieky a neznámi ľudia mi odhadujú vek okolo 50-tky, je ten rozpor čoraz viditeľnejší.
Od mojej dcérky psychologičky, čo sa živí výrobou šperkov a robí internetové kurzy osobnostného rozvoja na stránke www.zuzanakoscova.sk, som dostal pred dvomi rokmi kalendár – každý deň jedna myšlienka. Ten som prestal obracať 21. júla minulého roka, lebo je tam napísané:
„Musíte mať dlhodobé ciele, aby ste neboli znechutení z krátkodobého neúspechu,“ autor Ch. C. Noble.
Toto mi veľmi pomohlo práve v takýchto okamžikoch, keď som to „dostával vyžrať“. A tie dlhodobé ciele? No, času mám dosť, plánujem ich do takej 120-tky, keď zdravíčko funguje 🙂
Existuje niečo, o čom ste si mysleli, že nedokážete zvládnuť, ale zrazu sa to podarilo?
Nikdy to nebolo ZRAZU. Vždy to bolo „do kopca a proti vetru“. Vtip je v tom, NEVZDAŤ TO. Ani vtedy, keď vec vyzerá beznádejne a človek by sa na to najradšej totálne vykašlal. Tam mi pomohol Róbert Kiyosaki so svojím príbehom: Keď prvýkrát skrachoval a spolu so svojou manželkou Kim odišli z Havaja do Kalifornie hľadať svoje šťastie, dostali sa až na samé dno – nemali ani čo do úst. Vtedy zatelefonoval svojmu „bohatému otcovi“, aby im poslal peniaze na cestu domov.
A aká bola odpoveď?
„Ty to chceš vzdať?
„No áno …“
„Vedz, že na vzdávanie sa je rovnako dobrý deň aj zajtra,“ a položil mu telefón.
Toto ho tak nabudilo, že sa zahryzol do veci a vyhrabali sa z tej kaše sami 🙂
Spomeniete si na niečo, čo vás stálo menej ako 100 eur, ale zásadne ovplyvnilo váš život ?
Nejde o peniaze, ide o AHA momenty. To bolo vtedy keď som sa dozvedel na jednej prednáške, že môžem omladnúť. Tá racionálna časť vo mne mi vravela – to je ale hlúposť, isto to bude dáky podvod ale, po konzultácii s bratom lekárom, som si dal šancu a zmenilo mi to moju budúcnosť. A radikálne !
O skúsenostiach
Pamätáte si na moment, kedy ste pocítili, že ste urobili tú správnu vec?
Stáva sa mi to čoraz častejšie, keď pribúdajú ľudia do nášho antiageingového programu. Vtedy si znovu a znovu uvedomujem, že malo zmysel prekonať tie začiatky odsudzovania a nepochopenia, lebo výsledky u našich klientov, mnohokrát teraz už aj priateľov, sú jednoznačné (napriek tomu, že celý program pôsobí neuveriteľne, lebo kto už dnes vie, čo je to epigenetika, alebo ako využiť génovú expresiu pre svoje omladnutie či schudnutie…). Mnohí z nich si už dali svoje zdravie do poriadku a dokonca reálne omladli, a tak sa programu naďalej držia. Bolo treba iba vydržať a to som zvládol 🙂
Spomínate si na situáciu, kedy ste si uvedomili, že ste sa riadne pomýlili?
Samozrejme, nikto nie je neomylný. Napríklad kardinálna chyba bola, keď som po návrate z Ameriky vzal do svojej sróčky ďalších spoločníkov, aj keď to boli moji priatelia alebo ich priatelia. Žiadny z nich totiž nemal tú skúsenosť ako ja, keď som sa so svojim švagrom začiatkom roku 1990 pokúšal rozbehnúť „biznis s PC“. On ma vystríhal, aby som to nerobil, lebo „v sróčke má byť nepárny počet majiteľov a tri je veľa“, ale ja som mal tzv. sociálne cítenie a nechcel som byť bohatý podnikateľ sám. Čo budem hovoriť – naivný hlupák 🙁
Čo je to najťažšie, čo ste sa naučili z vlastných chýb?
Ten príbeh má pokračovanie – to, čo som už vedel po skúsenostiach z Ameriky, že „ak hľadáš pomocnú ruku nájdeš ju na konci svojho ramena“ a, že najdôležitejšie je prevziať zodpovednosť za všetko, čo robím a hlavne za seba samého!
Presne to sa mi vyplatilo, keď som bol so svojím zdravím už jednou nohou v hrobe a môj známy lekár mi povedal: „Čo chceš, veď už si si požil, pán inžinier!“. Vtedy som pochopil, že je to zase na mne a len na mne! A začal som hľadať, ako vyriešiť svoj problém. Vyzeralo to zle, ale ja som to nevzdal, aj keď som musel prekročiť všetky doterajšie hranice – tie, kde za moje zdravie bol zodpovedný môj lekár. Hľadanie trvalo 5 rokov a našiel som svoj antiageing 🙂
Ktorá kniha najviac zmenila váš život?
Milujem knihy. Mám ich obrovskú knižnicu, a tak vybrať jednu… to asi nedám. Skôr by som teda povedal, aký žáner. Vždy ma lákalo neznámo a bolo úplne jedno, či to boli cestopisy alebo história, ale najviac ma upútali príbehy science-fiction. Vedecká fantastika boli totiž pohľady do možnej budúcnosti. A spolu s nimi aj moja profesia – pracoval som pri počítačoch od roku 1969, keď som skončil výšku a tam platilo jedno jediné – ak som chcel udržať krok s neustále sa vyvíjajúcou technológiou, musel som sa stále učiť. Nové programovacie jazyky, nové operačné systémy. Bez toho by to nešlo a toto mi veľmi pomohlo aj v tejto oblasti, ktorej sa venujem už šiesty rok – antiageingu. Neustále sa učím a skúšam, či to funguje. Ale hlavne musím veciam rozumieť. Žiaden opakovací papagáj!
Veci u mňa musia do seba zapadať – proste hľadám súvislosti. Ak to dobre nevyzerá a dobre „nelícuje“ tak to „nesedí“ a ja sa s tým neuspokojím dovtedy, kým to nebude dávať zmysel. Milujem súvislosti – potom ten svet dáva zmysel, aj keď sa to mnohým nepáči. U mňa musí byť svet ako matematická funkcia – spojitý. Mám tým na mysli NEPRERUŠOVANÚ ČIARU. Ak je tam medzera (starí zemepisci na svojich mapách na územie, ktoré nepoznali, napísali „ tu sú levy“), tak sa ju snažím racionálne vyplniť – ináč bohužiaľ… Skladám to dovtedy, kým to pekne jedno do druhého nezapadne, aj keď ten výsledný obraz nemusí byť práve to, čo všetci tvrdia, že tam musí výjsť.
Ktorý zvyk najviac ovplyvnil váš život v pozitívnom smere?
V jednom československom seriáli Inžinierska odysea, kde hral aj mladý Michal Dočolomanský a Petr Kostka ako elévi v podniku zahraničného obchodu, bola taká scéna kde sa títo „mlaďasi“ pýtali otrlého vyslúžilca na poli obchodu (hral ho Jiří Adamíra), čo je v tejto profesii najdôležitejšie.
A odpoveď: „Zabejčilost – jednoduše chytíš a nepustíš!“
A ešte jedna drobnosť – robím si vtipy sám zo seba. Má to ohromnú výhodu – spoločnosť sa baví a vy nikoho neurazíte 🙂
Záver
Na stránke Igora Mayera ma zaujalo, že pomocou biofotonického skenera si môžete jednoduchým položením dlane vašej ruky pred nízkoenergetické modré svetlo bezbolestne odmerať (a potom opakovane sledovať), či má váš organizmus dostatok antioxidantov, ktoré používa ako ochrannú bariéru pred voľnými radikálmi. Voľné radikály (tzv. oxidatívny stres) sú pritom jednou z hlavných príčin civilizačných chorôb – od alergií, cez srdcovocievne ochorenia, až po rakovinu.
Ďakujem Igorovi, že sa s nami podelil o svoj príbeh, o svoje strasti aj úspechy. Želám mu veľa šťastia a ďakujem za inšpiráciu pre mňa aj mojich čitateľov.