Ak mi to čas umožňuje, uprednostňujem kúpeľ vo vani miesto sprchy. Ešte lepšie je, keď mám možnosť vykúpať sa v mori, jazere či potoku. A dokonca ma neodradí ani bažinatá vôňa niektorých rybníkov.
Ako vidieť, s vodou mám skvelý vzťah. Avšak na rozdiel od kúpania zvyknem zanedbávať pravidelný pitný režim. Jedine ráno po prebudení sa mi voda žiada natoľko, že s chuťou vypijem aj veľký pohár.
Niekedy si dám čistú vodu s citrónom, niekedy si zalejem zelené lístky poctivého čínskeho čaju. Popritom si k tomu doprajem kávičku. No často až okolo obeda si uvedomím, že od ranného pohára som na ďalšie dopĺňanie tekutín zabudla.
Ako zvládnuť pitný režim
Pár dní dozadu som si povedala, že bude ideálne dať si do mobilu aplikáciu, aby ma v priebehu dňa upozornila: Prišiel čas vypiť pohár vody. Pozdávala sa mi bezplatná aplikácia pre pitný režim nazvaná Water Balance.
Prekvapilo ma, že vzhľadom k mojej váhe, veku a pohlaviu mi odporúčala vypiť až dva litre vody denne. Uh, tak to sa mi zdalo priveľa. Podarilo sa mi to dodržať len v prvý deň a aj to s pocitom, že sa mi voda vytlačí aj cez uši.
Preto ma ozaj potešilo, keď som si prečítala vyjadrenie známeho českého plastického chirurga Jana Měšťáka, emeritného prednostu Kliniky plastickej chirurgie 1. Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Nemocnice Na Bulovce, že keď vidí niekoho, kto si nosí PET fľašu a upíja z nej na verejnosti, je zúfalý.
A rovnako ma potešili aj slová modelky Diany Klamovej, že sa snaží piť veľa vody, ale že na to aj často zabúda, lebo pocit smädu sa v nej nejak vytratil. Pripomenulo mi to aj moju skúsenosť.
Ako to s tým neustálym popíjaním vody teda je? Je to vôbec také zdravé, ako sa hovorí?
Koľko vody treba vypiť
Vhodné množstvo príjmu tekutín závisí od hmotnosti človeka, od prostredia v akom pracuje, od športovej aktivity, ale aj veku. Starší ľudia akoby strácali pocit smädu, preto je treba, aby si kontrolovali, či majú dostatok tekutín. Netreba zabúdať, že vodu do organizmu privádzame aj jedlom, hlavne polievkami či ovocím.
Voda v ľudskom organizme predstavuje až tri štvrtiny hmotnosti tela. Jej množstvo sa mení v závislosti od veku a váhy. Ľudia s nadváhou majú tendenciu mať menší obsah vody v organizme.
Ak dostatočne nepijeme, obličky sa snažia udržať v organizme čo najviac vody. Tým však zadržiavajú aj toxické látky, ktoré by inak vylúčili. Avšak detoxikovať sa niekoľkými litrami vody denne je prehnané. Zdravé obličky síce znesú nápor do štyroch litrov, ale ak máte poruchu ich štruktúr, hoci aj skrytú, tento nápor nemusia zvládnuť.
Varovným signálom nadmerného príjmu tekutín je opuch nôh či viečok. Ešte lepším indikátorom pitného režimu je váš moč. Ak je vody vo vašom tele nedostatok, má zlatistú farbu. Ideálna farba moču je slabo nažltlá. Ak močíte často a farba je priezračná, vody je priveľa.
Prečo sa nesmie pitný režim preháňať
Nadmerné množstvo vody môže vážne poškodiť zdravie. Veľmi ma zaujala kapitola v knihe Jozefa Marca Zdravie samo nepríde, v ktorej spomína typické večerné popíjanie piva. Pivári často hovoria, že si veľkým množstvom piva aspoň prepláchnu ľadviny. Často netušia, že mnoho zdravotných problémov im viac ako alkohol v pive privodí práve veľký objem tekutín, ktoré vypijú za krátky čas.
Jeden z vážnych problémov s prehnaným pitným režimom je zvýšenie krvného tlaku. Okrem krvného tlaku sú však zasiahnuté aj ľadviny. Ak sa ľadviny nestačia vyrovnať s množstvom tekutín, naruší sa hladina solí v krvi.
Keď koncentrácia solí v krvi klesne pod hranicu koncentrácie v bunkách, začne voda z krvi agresívne do buniek prenikať. Bunky začnú zväčšovať svoj objem, až sa napokon začnú rozpadávať. Spočiatku sa to prejavuje zvýšenou únavou, v druhej fáze nasleduje zmätenosť a dezorientácia, v tretej strata vedomia až smrť.
Preto to nesmieme s vodou preháňať. Piť nasilu podľa naordinovaného plánu nie je zdravé. Aplikáciu pre pitný režim som nakoniec z mobilu vymazala. Radšej sa budem riadiť vlastným rozumom a skutočným pocitom smädu.
A ako ste na tom s pitným režimom vy? Podeľte sa v komentári pod článkom 🙂