Naši predkovia začínali Popolcovou stredou 40 dňový pôst. A tak som si povedala, že prichádza čas pre ozdravenie organizmu a zhodenie nejakej váhy. Počas posledných Vianoc som totiž pribrala viac, ako mi je milé.

Podelím sa teraz o moje skúsenosti s pôstom.

Nevýhody dlhého hladovania

Pred časom som absolvovala desaťdňovú ozdravno-hladovaciu kúru. Na základe vlastných skúseností to teraz považujem za najhlúpejší nápad, ktorý som v snahe o spevnenie zdravia a zníženie váhy zrealizovala. Bez jej absolvovania by som však nevedela to, čo viem teraz. A každá skúsenosť ma posúva ďalej k novým poznatkom.

Už v pláne, ako bude hladovka prebiehať, boli spomenuté črevné sprchy. Zapochybovala som o správnosti tohto postupu. Myslím, že organizátor plánu vychádzal z historických skúseností, keď sa myslelo, že črevá máme plné jedov a pri ozdravnom hladovaní sa dostanú do krvi. Toto však možno môže platiť pri závažných poruchách trávenia (ako je syndróm priepustného čreva), avšak ak človek nemá takú diagnózu, skôr mu črevné sprchy poškodia črevnú mikroflóru a tým prinesú zbytočné problémy. Veda dnes považuje črevá za najväčší orgán imunity s priamym vplyvom na fungovanie mozgu.

Moje ozdravné hladovanie bolo naplánované na desať dní. Zdalo sa mi to veľa. Mala som osobnú skúsenosť s trojdňovým hladovaním a zvládala som ho v pohode, ale keď ma pichlo pri srdci (možno som si to len nahovárala, lebo vnútorne som sa obávala experimentovať), s hladovaním som pre istotu prestala.

Tých desať nejedenia však účastníci hladovky zvládali dobre. Tí, ktorí mali vysokú nadváhu, zhadzovali kilá rýchlejšie, ale stále mali, čo zhadzovať. Tí štíhlejší sa k svojej ideálnej váhe sa dopracovali v polovici kurzu hladovania a potom sa im úbytky váhy výrazne spomalili. Myslím, že ďalšie hladovanie už pre nich a rozhodne pre mňa, nebolo prínosom.

Nakoniec som tak zoslabla, že sa pre mňa táto nenormálna hladovka skončila nepríjemnou zlomeninou ruky, ako som podrobne rozpísala v tomto článku.

Ideálne sú dva dni

Minule som si na internete pozrela video o pôste z TED prezentácie, ktoré ma nadchlo a začala som sa tejto téme venovať viac. Preštudovala som si rôzne materiály a ukázalo sa, že pre bežného človeka má podľa vedy najväčší prínos dvojdňové hladovanie. Dva dni bez jedla stačia na to, aby sa telo dostalo na najvyššie obrátky regeneračného a omladzovacieho procesu. V jednotlivých časových fázach sa postupne štartujú rôzne procesy v tele a 48 hodín je postačujúcich, aby sme sa dostali do fázy regenerácie, ktorá je pre nás najprínosnejšia.

A tak som si minulý týždeň dala predprípravu na nadchádzajúci pôst a skúsila som tie dva dni nič nejesť, len piť vodu (a hrešila som bezkofeínovou kávou). Druhý deň poobede som si povedala, že upracem chladničku a to asi bola chyba. Zbadala som tam zabudnutý zaváraninový pohár s olivami s mandľami. Povedala som si, že jednu by som si mohla dať. Pomaly som ju žuvala a naplno si vychutnávala každý kúštik. Potom ďalší a ďalší až kým som pohár nevyprázdnila a bolo po hladovaní. No aj tak som bola na seba hrdá, aj 36 hodín je viac ako nič.

Dnes to chcem skúsiť znova. Prvé, čo spravím je, že podľa možností odstránim z kuchyne a komory všetky chutné lákadlá, aby som tentoraz tých 48 hodín vydržala. Do obchodu pôjdem zásadne iba s plným bruchom a so zoznamom toho, čo plánujem nakúpiť. Nechcem mať v dome žiadne zásoby, lebo potom zbytočne míňam energiu na to, aby som im odolala. Keď si ju miniem na odolávanie, neostane mi na cvičenie a ďalšie veci také potrebné pre zdravý život. Bez energie ľahko dostanem chuť na sladkosti, pretože mozog začne hľadať spôsoby, ako si rýchlo doplniť palivo.

Ešte je síce zima a mne sa chudne lepšie v teple, ale toto tradičné pôstne obdobie začínajúce Popolcovou stredou má racionálne jadro. Za starých časov začali na konci zimy dochádzať zásoby, už sa spotrebovali všetky zaváraniny aj mäso zo zabíjačiek. My na rozdiel od našich predkov máme výhodu (a zároveň aj nevýhodu), že všetky potraviny z celého sveta sú nám neustále dostupné. Ťažko je nám potom odolať a nastaviť sa na chudnúco-ozdravný režim.

Prerušovaný pôst

Tradičné pôstne obdobie začínajúce Popolcovou stredou a končiace Veľkou nocou (40 dní) znamená zdržiavať sa mäsitých pokrmov a jesť iba rastlinnú stravu. Ak sa na to necítite, odporúčam vyskúšať postup v mojom návode pre prerušovaný pôst.

Jednoducho povedané, večer od 20:00 už nič nebudete jesť a ráno si dáte raňajky až o 8:00. Tým máte pokrytých dvanásť hodín, ktoré môžete postupne predlžovať. Najlepší efekt dosiahnete, ak zvládnete nejesť aspoň 16 hodín, teda od 17:00 poobede do 9:00 ráno. Verím, že väčšina z vás už toto pozná, ale myslím, že vždy je dobré si to opäť pripomínať, lebo my tak radi a často zabúdame 🙂

Priala by som si, aby sme sa nakopli na chudnutie a podržali sa v našej FB skupine To najlepšie po 50-ke. Môžeme sa tak inšpirovať navzájom a vydržať v odhodlaní zlepšiť si zdravie i váhu. Plánujem, že každý deň uverejním zopár riadkov, informácií, ktoré nás povzbudia vydržať do konca a ozdraviť si organizmus. Môžeme debatovať aj o receptoch pre zdravé jedlá. Ako hovorí české príslovie: „Ve dvou se to lépe táhne.“ V našom prípade to pôjde skutočne dobre, pretože sa zapojí celá skupina 🙂

Kniha Štíhla a zdravá po 50-ke vám rovnako pomôže. Ukazuje bežné chyby v stravovaní, ktoré negatívne vplývajú na zdravie a váhu. Ponúka zlaté rady overené vekmi, o ktorých vieme, ale zabúdame na ne. A v knihe nájdete aj otázky a miesto na zapisovanie svojich skúseností, čo bude pre vás cenným zdrojom informácií do budúcna.

Teraz sa už teším na jar, čochvíľa sa objaví prvé jarné zelené bujnenie, vyrašia listy medvedieho cesnaku, žihľavy, výhonky mladučkých listov a skvelej zdravej potravy začne byť nadostač.

Tak poďme si dovtedy vyčistiť organizmus!

Tento článok má 13 komentárov

13
  1. Dobrý deň. Aj ja sa snažím nejesť už od 20.00 hod. do 8.30 hod. Darí sa mi to dodržiavať aj keď niekedy je to ťažšie.

    1. Verím, že niekedy, hlavne večer pri telke :), má človek chuť si niečo zobnúť, no v porovnaní s benefitmi, keď sa nastaví, že nie, je to veľký rozdiel, takže držím palce. Je dobré dať si zeleninovo-bielkovinovú večeru, hlavne ide o to, aby nám cukor nešarapatil v krvi.

  2. Milá pani Júlia, normálne ste ma dostali do pomykova s tou Popolcovou stredou:)) jasné, dnes sú Hromnice…ale detox by som potrebovala, tiež som po sviatkoch pribrala…len keby tá vôľa bola silnejšia…skúsim sa inšpirovať Vašimi skúsenosťami

  3. Zdravím Júlia, veľmi sa mi páčia tieto Vaše články a rada by som schudla a bola zdravá. Musím schudnúť minimálne 20 kíl, ale žiadne rady, ani detoxy zatiaľ nezabrali. Problém je v mojej psychike. Prežila som posledný rok dosť ťažké obdobie a jednoducho sa neviem nájsť. Prejedám sa a neviem s tým prestať. Utiekam sa k jedlu ako narkoman a začínam sa báť, že to sama ani nezvládnem. Viem, že máte veľa úspechov u žien v zrelom veku, no ja to zatiaľ nie som. Prajem veľa úspechov.

    1. Ďakujem za pochvalu mojich článkov, veľmi ma to teší. Život každému prinesie aj zlé a ťažké chvíle. Ak však chceme prežiť život dobre, mali by sme hľadať možnosti, ako zvládnuť aj náročné chvíle a ja vám veľmi držím palce. Kedysi ste mi napísali krásny, že hľadáte a že príroda je najkrajšie božie umenie, lenže aj my sme súčasťou prírody, verte si a verte životu. Opäť sa objaví slnko a vám bude lepšie.

  4. Dobrý večer,
    pomýliť sme sa asi nechali viaceré, tiež som si hovorila, že ten čas neuveriteľne rýchlo plynie.
    A tak veta, že Popolcová streda bude až o mesiac, bola veru pre mňa ako taký malý darček.
    Keďže ja sa na dlhé hladovanie necítim, snáď dva dni by som dala, ale celkom sa mi pozdáva myšlienka prerušovaného hladovania, ako ju prezentovala pani Júlia. Asi sa vyberiem touto cestou. Držím palce všetkým tým, i sebe, ktoré sa pokúsime niečo pre seba urobiť.

    1. Začať prerušovaným hladovaním, to znamená aspoň 12 hodinová pauza v jednom behu je veľmi dobrá cesta ako začať so zmenami v životnom štýle. Postupne prejsť na 13 až nakoniec na 16, čo sa pre vek 50 plus jednoznačne odporúča. Overila som si na vlastnej koži, že cesta – pomaly ďalej zájdeš- je najperspektívnejšia.

  5. Dobrý deň pani Júlia, dakujem za další článok a nakopnutie po Vianociach. Ja začnem s prerušovaným hladovaní, už dlhšiu dobu sa na to chystám, môj syn to praktizuje. Akýkoľvek krátky pôst úplne bez jedla som nikdy nezvládla, alebo aj keď stálo ma to veľa energie a vytvorilo mi to stres. Majte sa fajn. Daniela

    1. Prerušované hladovanie či pôst je podľa môjho názoru výborná cesta, aj to je dobré robiť postupne. Super, že máte vzor či oporu v synovi :), aj u mňa sa to začína otáčať a mám pocit, že moje deti sú viac vzor pre mňa ako je pre ne, ako to bolo, keď boli malé :).

  6. Všetko čo píšete milá Júlia a doteraz som čítala,je vynikajúce.Ja si to vždy vytlačím a často si čítam aj komentáre,tie ma tiež inšpirujú.Už druhý rok sa zapájam do naboženského projektu Exodus 90,a to Vám poviem,že k Vašim radám pridať tento program je niečo vynikajúce nielen pre telo ale i pre dušu.Doporučujem všetkým,ktorí majú,alebo chcú mať pevnú vôľu,a vydržia 90 dní a potom stále,lebo to zostane vo Vás.Prajem Vám veľa kreatívnych nápadov a hlavne veľa pevného zdravia

    1. Milá Alexandra, ďakujem za milé slová, pozrela som si program Exodus 90 a celkom sa mi pozdávalo ako je vypracovaný, premyslený a môže dať ľuďom, ktorí sa hľadajú tú cestu, ktorá im pomôže.

  7. Milá pani Júlia, oslovila ma myšlienka a rozhodla som sa, že vyskúšam dvojdňové hladovanie. Osvedčilo sa mi, a tak počas dňa pijem teplú prevarenú vodu a šálku zeleného čaju. Zatiaľ sa statočne držím, nabíja ma myšlienka, že moje telo pracuje na najvyššie obrátky regeneračného, ozdravného a bonus i omladzovacieho procesu organizmu. I nákupy som odložila, aby som nemala nutkanie na jedlo. Dnes o 17,00 h. končím a veľmi dobrá pripomienka a zdôvodnenie, prečo večer je dobré si dať zeleninovo-bielkovinovú večeru. Určite si ju spravím. Držím nám všetkým palce, ktoré sa snažia ozdraviť svoj organizmus touto cestou a všetko dobré želám. Jarmila

    1. Super, super, vidím, že sa aj dobre cítite, pretože u ľudí, ktorí sú ,,viac zadexotoxikovaní,, väčšinou pri prvých zdržaniach sa jedla príde prvý deň bolesť hlavy a až pri ďalších tento jav pominie, dúfam, že do večera vydržíte, človek zvykne mať v týchto prípadoch viac energie a nie naopak, ako si mnohí myslia. Ale uvidíte ako si prvé jedlo vychutnáte, neviem, či som to tam písala, ale bielkoviny si dajte rastlinného pôvodu napr. zelené fazuľky sú super, lebo v nich je aj veľa vlákniny, ktoré pohnú črevká, alebo trochu šošovice, cíceru, záleží ako na vás vplývajú strukoviny, ale myslím, že sa poznáte. Určite by som dnes vynechala mäso a samozrejme jesť pomaly, vychutnať si každé sústo a na prvý krát nie veľa. Pokiaľ by ste nejedli až do rána, ten proces obnovy tela by s ešte upevnil a nezabudnite si zacvičiť, to je tiež veľmi dôležité.
      Vydržte, nenechajte sa niečím ovplyvniť, stojí to za to!

Pridajte komentár

Raz týždenne vyberám jeden komentár, ktorého autorke pošlem moju knihu Detox zdarma.

*