Kríza vo vzťahu je zákerná, pretože sa prikráda nenápadne, a potom sa zrazu premení na obrovský problém.
V tomto článku sa dozviete, ako sa prejavuje kríza vo vzťahu a ako odporúčam ju riešiť.
Ako sa prejavuje kríza vo vzťahu
Vo vzťahu je zdrvujúce, ak od toho druhého očakávame niečo, o čom on sám nevie. Partneri akoby zabudli na to, že musia svoje priania aj vyjadriť. Nie oznámiť, nie požadovať, nie rozkazovať, ale slušne vyjadriť svoje pocity a želania.
Možno sa obávame toho, že partner nás nevypočuje, nepomôže nám alebo nesplní naše očakávania, a preto to radšej ani neskúšame. Lenže takým spôsobom sa v nás iba hromadia neriešené problémy, čo skôr či neskôr povedie k problémom.
Kríza vo vzťahu je totiž spleť malých neriešených problémov, ktoré časom prerastú do veľkého monštra.
Prečo teda nezačneme so svojím partnerom komunikovať o dôležitých veciach skôr? Vnútri nám akýsi naivný hlas našepkáva: „Nehovor o svojich prianiach, pocitoch, obavách, lebo ak ťa partner skutočne miluje, mal by to sám vycítiť.“ To je začiatok konca. Ľudia predsa nevedia čítať myšlienky.
Ako riešiť krízu správnou komunikáciou
Už ako malá som bola skôr tiché dievča. Otec mi opakovane vyčítal, že: „nemému decku ani vlastná mať nerozumie.“
Trvalo mi dlho, kým som sa naučila vysloviť svoje priania a pocity. Od môjho manžela som veľakrát očakávala veci, ktoré on zrejme ani nemal šancu tušiť.
Stálo ma to veľa nedorozumení, kým som sa naučila, že muži proste nevedia čítať naše myšlienky. Od toho momentu som sa rozhodla, že sa musím naučiť správne vyjadrovať.
Správne vyjadrovanie svojich pocitov a želaní je odlišné od rozkazovania. Keď mužovi povieme: „Toto chcem, toto sprav,“ okamžite sa vzoprie a nič z toho nebude.
Kým som sa vyjadrovala panovačne, tvrdo alebo ostro, malo to vždy opačný efekt. Až jedna nepredvídaná situácia ma naučila, prečo môj muž reaguje podráždene, keď od neho niečo žiadam nesprávnym spôsobom.
Pozícia muža a ženy
Tá nepredvídaná situácia bola moja zlomená ruka, ktorú som mala znehybnenú takmer dva mesiace. Nebola som schopná prakticky nič robiť, nedokázala som rozrezať ani citrón, keď som si chcela urobiť čaj.
Moja bezmocnosť a zraniteľnosť podporila sebavedomie môjho manžela, ktorý sa opäť cítil ako muž, ktorého žena potrebuje. Myslím, že v takej role sa každý muž cíti dobre. Darmo môžeme hovoriť tisíckrát o emancipáciách, ale v skutočnosti je v nás hlboko zakorenený pocit, že muž by mal chrániť svoje teritórium, domácnosť, ženu. A žena by sa o tú bezpečnú domácnosť mala starať. Taká je historická úloha pohlaví, tak sme sa za desiatky tisíc rokov vyvinuli.
Je dobré, keď ženy aj pracujú, aj majú dôležité pozície, ale vždy by v nich malo ostať niečo ženské. Nemali by s mužmi súťažiť na ich hracom poli. Obe pohlavia by sa mali navzájom dopĺňať, pretože naozaj nie sme rovnakí.
Keď partneri miesto spolupráce súťažia, celkom zbytočne vzniká kríza vo vzťahu. Takže pestujme si naše vzťahy správnym spôsobom. Toto je jedno z hlavných posolstiev, ktoré by som chcela mojou knihou o vzťahoch odovzdať čitateľkám. Aby si uvedomili, že na tom vzťahu musia pracovať nie nasilu, ale s láskou, s nehou, s porozumením a s úctou k tomu druhému.
Čo chcú muži počuť
Muži chcú byť vašim hrdinom. Radi poúčajú, pretože to majú doslova zakódované v DNA. Pamätajte si dve zlaté pravdy:
- Mužov najviac robí šťastnými, keď môžu ženu zachrániť.
- Naopak, najviac ich robí nešťastnými, keď majú pocit, že im žena rozkazuje.
Takže, keď poviete celkom nevinnú vetu, ako napríklad: „Môžeš prosím posunúť tento stôl?“ – vo vašich očiach to vyzerá ako zdvorilé požiadanie. Muž však počuje túto frázu a vidí za ňou rozkaz rovnako, ako by mu rozkázala mama.
Keď chcete vyjadriť svoje želanie, urobte z muža svojho záchrancu. Použite na to frázu: „Potrebujem tvoju pomoc.“
Napríklad, predchádzajúce požiadanie by sa zmenilo na: „Potrebujem tvoju pomoc. Pomôžeš mi posunúť tento stôl?“ Pre nás, ženy, to vyzerá rovnako. Ale v mužskej mysli tam je zásadný rozdiel.
Ak sa jedná o vyjadrenie pocitov, použite rovnakú formulku. Napríklad: „Potrebujem tvoju pomoc. Som stratená vo svojich pocitoch. Zdá sa mi, že sa akosi vzďalujeme a chcela by som, aby sme spoločne skúsili nájsť riešenie.“
Takáto vyjadrenie bez náznaku autoritatívnosti alebo nepriateľstva poslúži ako odrazový mostík pre úprimný rozhovor, ktorý je základom pre riešenie krízy vo vzťahu, či už v zárodkoch alebo v zenite.
Ešte jedna rada na záver. Muži sa väčšinou cítia nedocenení, a preto si dajte záležať, aby ste im poďakovali za ich pomoc, keď to je vhodné. Ešte viac tak pošteklíte ich ego a vás to pritom stojí iba pár slov navyše.