Prezradím vám úžasný recept ako nakopnúť organizmus, rozprúdiť krv a dodať telu dostatok živín. Zároveň však nebudete musieť ani nos vystrčiť spod periny, klamem, nos musí byť vonku, ale to je všetko.

Pamätáte si na prípad, keď v Tatrách zostala na lanovke v treskúcej zime uväznená stovka ľudí? Medzi nimi boli aj deti i starí ľudia. Bezmocne tam viseli niekoľko hodín v počasí, kedy teplomer ukazoval okolo mínus sedem stupňov Celzia. Bŕŕ! V tom čase som bola na lyžovačke aj ja. Na Donovaloch bolo ,,len,, mínus päť, fúkal však vietor a hoci som bola zababušená od hlavy po päty, zakaždým, keď ma lanovka vyviezla na kopec, fujazdila som ostošesť z kopca do doliny, aby som bola čo najrýchlejšie mimo dosahu ľadového vetra.

Ako čo najlepšie prežiť bez ujmy na zdraví takúto život ohrozujúcu situáciu radili odborníci? Vystríhali, že pokiaľ začneme mávať rukami, nohami a vrtieť sa, aby sme sa zahriali, stratíme telesné teplo a po krátkom čase budeme na tom ešte horšie, lebo energia nám unikne z tela.

Najefektívnejší spôsob, ako zahriať svaly a rozprúdiť krv, je vraj použiť sťahujúce a uvoľňovacie cvičenie.

A takéto cvičenie je veľmi vhodné aj pre tých, ktorým sa nechce ráno vyliezť z postele, ale aj tak chcú niečo pre seba urobiť. Jednoducho začneme, ešte pod teplou perinkou napínať a uvoľňovať svaly. Najnázornejší príklad tohto cvičenia je, keď si predstavíte svalovca, ktorý vám ide ukázať, aký skvelý a namakaný má biceps. Vysunie ruku, zatne päsť aj ruku a navrie mu hrča.

Ale ešte pred týmto cvičením je ideálne ponaťahovať si svaly a fascie. Čo je to fascia? Zjednodušene ide o vlákno, ktoré obaľuje svaly a orgány nášho tela tak, aby ich chránilo pred nechcenými pohybmi, posunmi, alebo aj infekciami. Všimli ste si, čo urobí pes, keď ráno vylezie z pelechu? Dôkladne si ponaťahuje chrbticu. Je mi záhadou prečo my, ľudia, si zabúdame uvoľniť svaly stuhnuté po nočnej nečinnosti a precvičiť najdôležitejšiu oporu nášho tela, keď aj to jednoduché zviera vie čo má robiť.

Najskôr to bude tým, že ešte ani oči poriadne neotvoríme a okamžite nás zaplavia myšlienky: Čo nás čaká v práci, čo dať deťom na desiatu…, neustále čo. Zdá sa, že myslíme na seba, ale v skutočnosti na seba zabúdame. Zabúdame na precítenie daného okamihu a svoje telo nevnímame zo svojho vnútra, nepreciťujeme ho, ale pozorujeme sa ako v zrkadle. Pozeráme sa na seba očami druhých, akoby zvonku:  ako budem vyzerať, čo povedia kolegovia na moje oblečenie, budem sa im páčiť, zabodujem? Veľmi zlý postoj, ale prakticky sme si ho všetci osvojili.

Ako na cvičenie v teplúčku postele?

Ideálne je začať od nôh, od chodidiel. Par krát nimi zakrúžime na obe strany a precvičíme si členkové kĺby, potom desať krát napneme a uvoľníme lýtka. Maximálne sa sústredíme na to, aby sme precítili celý pohyb a čo najviac napli svaly. Napneme, uvoľníme, napneme, chvíľku držíme sval napnutý a uvoľníme a opäť, krásne sa nám stonizuje svalstvo a prekrví dolná časť končatiny, ale aj kolenné väzivo. Potom prejdeme vyššie a pokračujeme so stehenným svalstvom… a postupne prejdeme na svaly tela a horných končatín.

A na záver si môžeme dať cvik, ktorý je vraj účinnejší ako sto brušákov denne! Ide o cvik zvaný plank, ktorému sa denne stačí venovať len jednu minútu a výsledky sa dostavia už o pár dní. Ako na to? Oprieme sa o predlaktia a chodidlá, Telo napneme, musí byť rovné ako doska. Brucho aj zadok máme počas celého cvičenia riadne stiahnuté. Okrem napnutých brušných svalov, by ste mali pri planku cítiť aj tie stehenné a celý tlak prenášať do prstov na nohách. Aby sa vám cvičilo ľahšie, sústreďte sa na konkrétny bod a zhlboka, pravidelne dýchajte.

Pre začiatok sa stačí udržať v tejto polohe 15 sekúnd, dať si rovnako dlhú pauzu a zopakovať. Po pár týždňoch sa dopracujte k rovnej minúte, ktorá vám postačí ku krásne plochému brušku. Vo svojej podstate vyzerá tento cvik ľahko, ale to je klam. Okrem toho, že vám pomôže k brušku snov, zlepší vám zároveň aj držanie tela!

A to je všetko. Za pár minút máte efektívne odcvičené. Vyskočíte z postele plní elánu a s úsmevom sa vrhnete do nového dňa.