Keď sa blížime do seniorského veku, je strata zdravého rozumu jedna z najdesivejších hrozieb… a hlavným vinníkom býva Alzheimer.
Vtedy nespoznávame príbuzných a strácame krátkodobú pamäť.
Je to ťažké a nepríjemné si to vôbec predstaviť.
Preto som sa o túto tému začala v poslednom čase podrobnejšie zaujímať.
Alkohol sa pri prevencii Alzheimeru jednoznačne vylučuje. Okrem toho má však alkohol dopad aj na mnoho iných oblastí nášho života.
V minulosti som napríklad napísala článok o vzťahu medzi alkoholom a chudnutím.
Teraz som našla ďalšiu informáciu, ktorá mi ešte chýbala do skladačky vedomostí o tejto témy. Prekvapivo som na ňu natrafila v bulvárnom článku o kráľovnej Alžbete.
Kráľovná Alžbeta je známa svojou dlhovekosťou a vitalitou. Pri obede má rada víno alebo suché Martini a pri večeri vraj vypije pohár šampanského. Je to zaujímavá informácia, hoci jej zdroj nebol uvedený, takže to môže byť pravda len polovičná.
Každopádne vedci stále tápajú, ako to s tým alkoholom je. Samozrejme, pre tehotné ženy by mal alkohol byť úplné tabu. Pre ostatných sa však už názory líšia. Jedni vedci tvrdia, že jeden-dva poháre alkoholového nápoju sú v poriadku, no iní považujú alkohol za jed.
Avšak poznáme to staré známe príslovie, že aj jed v malom množstve býva liekom.
Keď sa pozrieme do minulosti našich predkov, určite si spomeniete, ako naše staré mamy či dedovia na svoj pohárik nedali dopustiť.
Osobne som sa stretla s pánom, ktorý si pestoval a popíjal po troche celý deň vlastné dopestované víno riedené s vodou. Mal cez deväťdesiat, bol plný dobrej nálady, živej mysle a viac ako šesťdesiatku mu nikto nehádal.
Často sa spomína, že v niektorých oblastiach bolo tradíciou dať si frťana domácej pálenky na vypálenie červíkov ráno, naobed, večer.
Tak to robila aj stará mama mojej známej, ktorá sa s čistou mysľou a zdravím dožila skoro stovky. Zomrela tak, že si po obede zdriemla a viac sa nezobudila. To je pekný a dôstojný odchod z tohto sveta.
Najnovšie výskumy síce zistili, že mozgovomiešny mok, ktorý premýva mozog a zbavuje ho toxínov, funguje lepšie, ak si ľudia po 50-ke dajú trikrát denne po 15ml.
Stále častejšie však vyskytujú vedecké názory v tom duchu, že alkohol by sa mal obmedzovať. Je možné, že dlhovekosť spomenutých ľudí nemá s alkoholom nič spoločné, ba práve naopak – keby nepili, možno by sa dožili ešte viac.
Nech už je pravda akokoľvek, rozhodne stojí za to stavať sa k alkoholu veľmi opatrne. A to nielen po 50-ke, ale po celý život.